Totálně vybitá autobaterie

Co dělat když mám totálně vybitou autobaterii?

Přišli jste k autu a auto je naprosto mrtvé? Možná je autobaterie nenávratně zničená, možná se z vybití dokáže ještě vzpamatovat. Každopádně je na místě první pomoc.

Hluboké vybití je stav, který autobaterie přímo nesnáší a který rozbíhá velmi rychle (v řádech hodin – v závislosti na okolní teplotě) nezvratné chemické procesy, které způsobí naprostou degradaci akumulátoru. V případě hluboce vybité autobaterie dochází velmi rychle k její sulfataci, která je v extrémních případech poznatelná například tím, že se autobaterie vyboulí do stran.

V takovém případě je autobaterie nenávratně poškozená a ani sebelepší nabíječka nepomůže.

Jak nastartovat auto s vybitou baterkou?

Pokud se vám podařilo auto normálně odemknout, při startu se vám rozsvítili kontrolky, začalo hrát rádio, apod. tak je velká šance, že se vám podaří s pomocí nastartovat.

Máte několik možností, které závisí od okolností – například jestli potřebujete neodkladně odjet.

Ideální je nechat autobaterii nabít autonabíječkou menším proudem.

Klasickým způsobem jak nastartovat vozidlo s vybitou baterií je za pomocí startovacích kabelů. Startování kabelů není tak triviální záležitostí jak se může zdát a je potřeba držet se několika zásad jinak můžete takovým startováním nadělat víc škody než užitku.

Další, lepší možností je startování za pomocí využití pomocného startovacího zdroje (boosteru), což je zařízení, které má vlastní akumulátor (dnes jsou k dispozici i boostery bez baterie pouze s kondenzátorem) a vozidlo z něj dokáže nastartovat.

Pokud je váš akumulátor v havarijním stavu je možné že se Vám podaří vozidlo nastartovat s pomocí externí pomoci, vozidlo jej ale už nebude schopno dobít. Vy tak dojedete a budete zase ve stejné situaci bez možností sami nastartovat.

U modernějších vozidel může být jízda s takto havarijním akumulátorem dokonce nebezpečná, protože elektronické systémy v závislosti na daném vozidle mohou mít tak zásadní odběr, že akumulátor nezvládne dodat proud a vozidlo vám zhasne

První pomoc při startování se slabým akumulátorem

V případě, že autobaterie je alespoň v průměrné kondici ale panují extrémní podmínky – například silné mrazy, můžete i slabému akumulátoru pomoci jednoduchými triky.

V případě startu se slabým akumulátorem rozhodně před startem vypněte naprosto vše co vypnout lze – autorádio, světla, vnitřní osvětlení, nabíječky telefonů, apod. Zcela zapovězené vám musí být třeba vyhřívání sedaček, volantu či skel.

Samotná světla jsou velmi zásadním spotřebičem elektrické energie a vám se v případě slabé autobaterie hodí každý ušetřený Watt.

V případě dieselového vozidla se doporučuje v silných mrazech několikrát otočit klíčkem do polohy před startem, kdy probíhá žhavení. Tímto trojím žhavením můžete pomoci dieselovému motoru lépe nastartovat.