Startovací zdroje

Co je to startovací zdroj?

Startovací zdroj (někdy také booster) je zařízení, které v sobě samo obsahuje různý typ akumulátoru, svoji vlastní elektroniku a kabely se svorkami. Startovací zdroj připojujete k vozidlu jako startovací kabely, tedy na svorky vozidla s připojenou autobaterií.

Účelem startovacího zdroje je poskytnout krátkodobě potřebnou energii k nastartování.

Startovací zdroje jsou často vybaveny různým příslušenstvím jako třeba světlem, kompresorem či cigaretovou zásuvkou pro napájení různých 12V zařízení.

Na co si dát pozor při použití startovacího zdroje?

Startovací zdroj se většinou nabíjí podobně jako mobilní telefon či třeba ruční vysavač – tedy vlastním speciálním zdrojem. Novější startovací zdroje na bázi Li-Pol akumulátorů se dají většinou nabít i pomocí USB kabelu.

Právě kvůli tomu není booster stavěný na to aby do něj proudila energie zpětně tedy aby byl dobíjen za pomocí alternátoru. Po startu se tedy musí co nejdříve je to možné startovací zdroj odpojit od svorek, protože okamžitě po nastartování začne alternátor dodávat proud a velkým proudem nabíjet vyšťavenou baterii kterou jste se předtím pokoušeli ještě bez startovacího zdroje startovat. Tato energie samozřejmě putuje i do boosteru, protože je připojen na stejné svorky.

Booster zároveň není stavěn na to abyste startovali úplně bez autobaterie – tedy jen s připojeným boosterem na kabely ve vozidle.

Jaký booster zvolit?

Naprosto zásadní je jakou motorizaci vozidla budete chtít startovat. Je rozdíl chtít po boosteru nastartovat čtyřválcový motor o objemu 1.2 a něco jiného je chtít startovat americký osmiválec 5.7. Velké rozdíly v požadavcích na startovací proudy i mezi benzínovými a dieselovými vozy.

Pokud potřebujete startovat nízkoobjemové motorizace, postačí vám klasické startovací zdroje založené na klasických malých olověných akumulátorech. V případě větších motorů je potřeba sáhnout spíše po Li-Lon či Li-Pol boosterech, které umí v menším rozměru dodat krátkodobě třeba i 2000A proudu.

Kdy si pořídit startovací zdroj?

Pokud máte nový vůz, nenajdete asi moc příležitostí pro použití boosteru, jedině že byste chtěli zachraňovat ostatní řidiče když se ozvou mrazy.

Booster se hodí hlavně v případě, že máte více aut (třeba vozový park ve firmě), typicky jej používají autobazary, nebo pokud máte starší auta či zálibu ve veteránech.

Také se hodí mít jej v případě delších road-tripů, protože nikdy nevíte co se může stát a problémy s autobaterií jsou jednou z nejčastějších závad vozidel, které jim znemožní pokračovat v cestě.

Boostery jsou oblíbené také u zákazníků kteří mají obytné vozy. I když mají startovací akumulátor oddělený od klasického akumulátoru pro obytnou část, mohou třeba usnout a nechat hrát autorádio. Stačí často jen nechat klíček v zapalování přes noc a autobaterie se vybije.

Booster je tak vhodný pro případy kdy chcete mít jistotu že vždy nastartujete.