Autobaterie AGM – co to znamená?

Co znamená u autobaterií označení AGM?

Autobaterie AGM jsou autobaterie u kterých je použitá speciální technologie u které je využito toho, že je elektrolyt nasáknut ve speciální tkanině ze skelných vláken.

Zkratka AGM znamená Absorbent Glass Matt.

Baterie AGM mají výborné výkonové charakteristiky, velmi dobře snáší cyklické namáhání (jsou tedy mimořádně vhodné pro vozidla se systémy start-stop a různými formami rekuperace), zároveň se dokáží velmi rychle dobíjet, takže rpo dobití spotřebované energie není potřeba dlouhé jízdy.

Kdy zvolit autobaterii AGM?

Gelové autobaterie AGM umožňují díky absenci tekutého elektrolytu, který je obsažen v klasických zaplavených autobateriích, různé typy montáže. Jednoduše nemusí být vždy montovány póly nahoru, ale mohou být různě naklopené, položené a podobně. Nehrozí totiž vytečení elektrolytu. Výhodou s tím související je například možnost bezpečné zástavby do kabiny vozidla, čehož může výrobce využít například z důvodu lepšího rozložení hmotnosti, nebo jednoduše z nutnosti, že vozidlo potřebuje druhou pomocnou baterii, kterou už není kam jinam dát. Při nabíjení totiž nedochází k úniku plynu.

Základní výhody AGM autobaterií

  • Naprosto bezúdržbová baterie
  • Bez rizika vylití elektrolytu
  • Skvělé výkonové charakteristiky (startovací proud, kapacita)
  • Nízké samovybíjení
  • Široké možnosti umístění a montáže
  • Dlouhá životnost

UPOZORNĚNÍ: U baterií AGM je třeba myslet na to, že je možné tyto baterie nabíjet pouze nabíječkami, které umí nabíjet typ AGM/GEL baterií (hledejte na nabíječce nebo v manuálu podporu AGM/GEL akumulátorů). Nabíječka pro nabíjení tohoto typu baterií zvolí speciální program. Při použití nesprávné nabíječky může dojít k nezvratnému poškození akumulátoru.