Průvodce výběrem autobaterie

Výběr autobaterie nemusí být, jak by se mohlo zdát, zcela triviální záležitostí.

Co byste si měli ujasnit?

Kapacita autobaterie

Potřebnou kapacitu akumulátoru definuje výrobce vozidla. Jedná se o základní parametr jako je třeba nahuštění pneumatik či typ motorového oleje, proto jej naleznete v příručce k vozidlu. Pokud máte auto z druhé ruky a návod nemáte k dispozici, můžete si samozřejmě potřebné informace najít na internetu. Zde si ale dávejte dobrý pozor, protože potřebná kapacita se odvíjí nejen od typu vozidla ale především od motorizace. Při hledání konkrétní autobaterie je tedy dobré znát modelový rok vozidla a také typ motoru.

Výrobce vozidla důkladně testuje jaký nejvhodnější akumulátor se hodí pro danou motorizaci a elektrickou výbavu vozidla. Následně je na tuto sestavu dimenzován i alternátor.

Z tohoto důvodu vždy doporučujeme kupovat raději autobaterii s parametry, které respektují doporučení výrobce, než kupovat akumulátor větší. Zde platí, že je lepší mít menší baterii, která bude neustále dobíjena na maximum, než akumulátor s velkou kapacitou, který bude většinu svého života v nenabitém stavu.

Velikost autobaterie

Velikost do určité míry souvisí s kapacitou autobaterie – platí úměra, že čím je větší kapacita akumulátoru v ampérhodinách tím je akumulátor větší.

Polarita

Autobaterie se liší mimo jiné i umístěním pólů. Plus a minus na autobaterii nenaleznete vždy na stejném místě, ale jednou je plus vpravo a jednou vlevo.

Vzhledem k tomu, že v motorovém prostoru je místa většinou velmi málo a především vodiče k autobaterii jsou na svých místech v některých případech i připevněny napevno je výběr autobaterie správným umístěním plusového kontaktu naprosto stěžejní. V 99% případů je nereálné, že byste dokázali kabeláž nějakým způsobem překřížit a vyřešit tak byť provizorně špatně koupenou autobaterii.

Typ autobaterie (AGM, EFB, GEL, a další)

V dnešní době naprosto zásadní je vybrat správnou autobaterii z hlediska typu. Jiná autobaterie patří do staršího auta, jiná do vozidla se systémem start-stop a jiná v případě že se jedná o auto s integrací různých hybridních systémů (mild-hybrid, a další).

Typ autobaterie (elektrická výbava vozidla)

Při výběru autobaterie je potřeba brát ohled také na to v jakém vozidle bude sloužit. Automobily a jejich elektrická výbava se v průběhu času významným způsobem změnili a zatímco v začátcích sloužila baterie ke startu, svícení a k napájení autorádia, dnes jsou i ty nejzákladnější a nejlevnější typy vozidel vybaveny celou plejádou řídících jednotek (počítačů) které ovládají další elektronické systémy. Na palubě je také řada displejů, digitálních přístrojových štítů a v neposlední řadě spousta komfortních funkcí jako jsou výhřev sedaček, výhřev volantu a další.

Nároky na autobaterii se tak v čase změnili z primárně startovacího zdroje, který je zatížen pouze při startu, na zdroj, ze kterého se čerpají proudy desítky ampér i v klidovém stavu.