Jak důležité je datum výroby autobaterie?

Zákazníci se často ptají na to kdy byla autobaterie vyrobena. Proto se pokusíme tyto informace zodpovědět v tomto článku.

Jak důležité je stáří autobaterie?

To jestli byl akumulátor vyroben před rokem nebo před měsícem není pro životnost a výkonu akumulátoru rozhodující. To však platí pouze v případě správného skladování. Správné skladování akumulátoru přitom předpokládá především udržování a sledování určité úrovně nabití. Autobaterie by měla být skladována v nabitém stavu.

Úroveň technologie výroby autobaterií se posunula i délka skladování autobaterií bez rizika poškození.

Jak řeší výrobce čerstvost autobaterií?

Továrna vyrábí autobaterie neustále, přičemž jejich poptávka se v rámci roku mění především s ohledem na sezónu a s ohledem na to jak silná je zima. Čím více dnů a nocí jsou teploty pod bodem mrazu, tím více se začínají projevovat závady akumulátoru. Je logické, že při mrazech razantně stoupá poptávka po autobateriích.

Výrobce toto řeší tak, že uplatňuje expedici systémem tzv. FIFO – tedy „first in first out“, což znamená, že první jdou do expedice ty autobaterie, které byly vyrobené jako první. Tím se zabezpečuje, že ve fabrice nejsou staré skladové zásoby a to ani méně poptávaných typů.

Důležité je nabití

Sledování stavu nabití je tedy nejdůležitější částí procesu skladování a správný obchodník by úroveň nabití měl pravidelně kontrolovat. U většiny obchodníků se autobaterie na skladu točí tak rychle, že nedochází k prodeji starých autobaterií. Kde je potřeba si na toto dát pozor jsou prodejny, kde se primárně autobaterie neprodávají a jsou tam doplňkovým sortimentem. Jedná se zejména o různé hobbymarkety a benzínové pumpy, kde je možné několik typů autobaterií zakoupit, ale často tam zákazník najde baterky zaprášené a očividně dlouho stojící.

Z výroby nám většinou přichází akumulátory standardně nabité – ne zcela doplna. Takto uskladněný akumulátor se postupně vybíjí a pokud jej někdo pravidelně nedobíjí – což se v hobbymarketech zcela jistě neděje, dochází postupně k jeho degradaci.

Kde najdu datum výroby?

Výrobce EXIDE, začal používat značení o měsíci výroby aby bylo možné dostatečně orientačně zjistit datum výroby. Výrobní číslo akumulátoru je většinou na výku akumulátoru vypálené nebo vyražené do plastového obalu.

U výrobce EXIDE se jedná o poslední tři znaky ve výrobním čísle akumulátoru. Orientovat se můžete podle následující tabulky.

Rok 2020 2021
Leden 037 137
Únor 038 138
Březen 039 139
Duben 040 140
Květen 073 173
Červen 074 174
Červenec 075 175
Srpen 076 176
Září 077 177
Říjen 078 178
Listopad 079 179
Prosinec 080 180